Mniej płacisz aktywnie pracując z SOL
Rabat dla gospodarstw aktywnie użytkujących program SOL
Korzystanie z programu SOL jest nieodpłatne dla gospodarstw, których stada znajdują się pod oceną wartości użytkowej.
Gospodarstwom aktywnie użytkującym SOLa przysługuje rabat do faktury za miesięczną płatność za ocenę w wysokości 0,20 zł na krowę ocenianą.
Aby skorzystać z możliwości obniżenia odpłatności za ocenę, hodowca powinien rejestrować w programie SOL co najmniej 90% zdarzeń, które powinny być umieszczone w „Wykazie zdarzeń” (wycielenia, zasuszenia, przybycia, ubycia).
Zdarzenia, które miały miejsce w dniu aktualnego próbnego doju, nie są brane pod uwagę przy ocenie aktywności użytkownika SOL za okres, który ten dój zamyka. Mogą one być uwzględnione w kolejnym okresie rozliczeniowym, dlatego powinny zostać zarejestrowane w programie przed datą rozpoczęcia następnego próbnego doju.
Zliczając zarejestrowane zdarzenia, trzeba pamiętać, że rejestracja przez zootechnika wycielenia jałówki w programie SOL lub w systemie Fedinfo generuje aż dwa zdarzenia: wycielenie i przybycie krowy pod ocenę! Pomijając zatem jedno wycielenie jałówki w danym okresie rozliczeniowym, hodowca „traci” aż dwa zdarzenia.
Szczególnego podkreślenia warta jest informacja, że w rejestracji zdarzeń istotna jest zarówno data samego zdarzenia, jak i data jego rejestracji. Data zdarzenia przyporządkowuje je do określonego cyklu rozliczeniowego, natomiast data rejestracji decyduje o aktywności hodowcy w danym cyklu rozliczeniowym. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że hodowca jest „nagradzany rabatem”, jeśli informacja o zdarzeniu, potrzebna zootechnikowi oceny, była dostępna w SOL w przeddzień próbnego doju.
Oto kilka przykładów rozliczenia aktywności w gospodarstwie, w którym poprzedni dój rozpoczął się 6 czerwca, a aktualny 8 lipca wieczorem:
• Ubycie krowy Riny miało miejsce 4 lipca, lecz rejestracja tego zdarzenia w programie SOL nastąpiła dopiero 8 lipca (czyli w tym samym dniu, gdy rozpoczynał się aktualny próbny dój). W tym przypadku ubycie Riny nie zostanie zaliczone do aktywności użytkownika.
• Wycielenie krowy Berty miało miejsce 10 czerwca, natomiast jego rejestracji w programie hodowca dokonał (dopiero) 7 lipca. To zdarzenie zostanie jednak zaliczone do aktywności użytkownika, bo rejestracja nastąpiła przed dniem rozpoczęcia próbnego doju.
• Krowa Grota wycieliła się 8 lipca rano, wycielenie to zostało w tym samym dniu odnotowane w SOL. Zdarzenie to nie będzie brane pod uwagę przy ocenie aktywności gospodarstwa.
• Krowa Patrycja została zasuszona 3 lipca, zdarzenie to zostało zarejestrowane w SOL następnego dnia. To zdarzenie zostaje zaliczone do aktywności hodowcy.
Jak zostanie oceniona aktywność tego gospodarstwa? Do oceny wchodzą trzy zdarzenia, bo wycielenie krowy Grota nie jest brane pod uwagę. Spośród tych trzech wydarzeń dwa zostały przez hodowcę odnotowane w programie SOL na czas i zostają mu „zaliczone”. Jedno zdarzenie (ubycie Riny) nie zostaje mu zaliczone, bo zarejestrował je za późno. Aktywność gospodarstwa wynosi zatem 67% (2*100/3). Gospodarstwo nie zostanie uznane za aktywne i nie otrzyma omawianego upustu.
A co w sytuacji, gdy w okresie, którego dotyczy rozliczenie, nie było żadnego zdarzenia, które powinno być wykazane na WZ? W takim przypadku do aktualnego próbnego doju stosowany jest rabat z poprzedniego próbnego doju. Zatem jeśli w tym miesiącu nie było zdarzeń, a w poprzednim gospodarstwo uzyskało rabat, to teraz też się on hodowcy należy. I na odwrót: jeśli w poprzednim próbnym doju gospodarstwo nie uzyskało rabatu, a w aktualnym nie ma zdarzeń, to rabat nie przysługuje.